81

Re: gris

da da da da big_smile big_smile azi nu mai au nici un punctisor pe ei big_smile sunt veseli si mananca si se alearga printre frunze big_smile
ma decar foarte fericita, nici un deces, doar pesti frumosi si sanatosi dupa 4 zile  de vacanta la tropice lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

82

Re: gris

Pe oricine revigoreaza putin bronz sanatos si o clima tropicala:))

Etiamsi omnes, sed non ego.

83 Editat de allexya (2010-05-20 19:49)

Re: gris

Cezara A scris:

Pe oricine revigoreaza putin bronz sanatos si o clima tropicala:))

ma gandesc sa incerc si eu lol pun si putin fishtamin in cocktail si ma revigorez complet lol ca la e vad ca functioneaza de minune, ce eu nu merit putin? lol

stai sa te gandesti...viata de peste.... piscina incalzita, flora de top, ai tot timpul prietenii aproape, mancare la discretie, toata ziua inoti brambura, acum cu ocazia "gripei" au plecat si in Tenerife sa se refaca, n-ati vrea si voi asa viata? lol

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

84

Re: gris

Da...aia e viata de peste-barosan. Dar aia care locuiesc intr`o singura camera, le e lene sa faca o curatenie, potolul vine pana nu mai au loc de el...plantele se ofilesc...aia e viata de peste-caine:))

Etiamsi omnes, sed non ego.

Re: gris

Grisul l-ai bagat in acvariu, cu o planta sau un peste nou, nicidecum datorita fluctuatiilor de 1,5 grade.
Este normala fluctuatia, se intampla si in natura.

Acvariu : cca 90 l net. 80/30/45, open top
Iluminare: Lampa suspendata Hagen GLO T5 2*24 W  JBL 1 Ultra nature+ 1 Ultra Tropic
Substart : Aquabasis JBL + Cuart deasupra.(2-3mm)
Fertilizare: Feropol + Feropol 24+ Easy Carbo
Filtrare: Filtru INERN Hagen cu 3 medii de filtrare( Burete grosier/ polypad/ bile ceramice)
Plante: Microsorum pteropus, Riccia, Bacopa, Ludwigia Peruansis, Pogostemon Helferi, Rotola rotundifolia, limnophilia aromatica, ludwigia palustris red, Cryptocoryne. Eleocharis acicularis.
CO2 iN CURAND

86

Re: gris

acum cum l-am luat deja nu mai conteaza... voi avea mult mai multa grija de acum inainte desi pare inevitabil (si noi ne imbolnavim desi avem grija de noi) bine ca pare ca s-a terminat, sunt bine sanatosi si mananca cu totii ca apucatii. mai las temperatura la 30 de grade pana duminica inclusiv sa fie o saptamana intreaga, sa fiu sigura ca nu recidiveaza

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

87

Re: gris

Ma bucur sa aud ca, cel putin asa se pare, ai trecut cu bine peste boala. Pestisori sanatosi in continuare

Etiamsi omnes, sed non ego.

88

Re: gris

Mersi mult Cezara si iti urez si eu sanatate multa gandaceilor tai big_smile

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

89

Re: gris

polar bear A scris:

eu am o problema.femela e pe moarte. sad ii iese ceva alb din cap si din corp.parca e carne. yikes nu se poate scufunda,si sta pe o parte la suprafata apei.uneori se chinue sa inoate,dar nu cred ca va rezista peste noapte. sad
ceilalti 3 carasei par mai bine,coditele par sa se vindece(putin,pentru inceput,)si par mult mai activi.totusi,chiar si asa,cred ca vor trece peste aceasta perioada doar 2 pesti.
incalzitoarele vor venii in jumatate de ora.temp apei a crescut un grad(fara incalzitoare).

Oh! cat de rau imi pare...
Ar trebui pusa in acvariu spital, si tratata cu sera baktopur direct, hranita cu sera bakto tabs..
Fiind pestisori rezistenti.. ar putea supravietui..

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: gris

doi  carasi sunt completi vindecati.a mai ramas unul cu codita putin zdrentuita si femela.am pus baktopur in acvariu si acum astept sa se vindece toti complet.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

91

Re: gris

e o veste foarte buna ca cei doi se simt bine. Doamne ajuta sa treaca cu totii de aceasta boala.

Am si eu o intrebare: maine (sambata) se face o saptamana de cand tratez pestii de gris. de asemenea sambata este ziua de curatenie generala. e vreo problema daca fac maine schimbul de apa, adaptand apa "noua" la temperatura de 30 de grade? sau sa astept sa se termine tratamentul?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

92

Re: gris

mai bine astepti sa se termine tratamentul. nu cred ca este indicat sa ii mai pui la alt stres acum cu schimbul de apa. eventual sa lasi sifonarea pe cand se termina tratamentul si doar sa faci un mic schimb de apa. insa eu parerea mea si o sustin si imi iau pietrele in parbriz este ca as lasa asa pana la sfarsitul tratamentului.

Re: gris

am aceasi parere cu coco.
apropo,am vazut ca mi-a putrezit radacina,dar nu conteaza asta,am gasit pe buturuga 3 pomacea de 1 cm si 7 pui mici,mici,de tot.i-am pus intr-un borcan de 5 litri,si am schimbat jumatate din apa cu apa curata(findca am citit ca nevertebratele nu suporta tratamentul cu ektol fluid/baktopur).am sa i-au silicon sa repar acvariul de 20 L si cred ca acel acvariu il voi amenaja pentru nevertebrate.
credeti ca ar putea fii afectati de la tratament(melci)?acum i-am izolat intr-un borcan,sper sa nu fii patit nimic.
si caraseii,nu am nici o veste in plus.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

94

Re: gris

bun pai eu ziceam sa tin o saptamana temperatura ridicata, ar fi cam putin? astazi am mai vazut un punct pe un neon dar a disparut. asa ca m-am razgandit la 10 zile de tratament si abia apoi o sifonare buna. oricum e chiar curat acvariul, le dau doar o masa pe zi si se vede ca a scazut considerabil cantitatea de excremente.

teste de apa as putea face in perioada asta? sau ar fi in zadar ca oricum nu fac schimb de apa?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

95

Re: gris

deci numai, gata, renunt. astazi pe un neon rosu am vazut 3 puncte. ori am innebunit si vad spots peste tot, ori nu cedeaza si gata. de 7 zile am 30 de grade in acvariu si desi nu mai sunt plini, de fapt toti sunt ok, un neon rosu se incapataneaza sa fie pudrat. ce sa ii fac? il scot din acvariu si il tratez doar pe el si las la restul 30 de grade sa nu recidiveze? nu as vrea sa fac tratament in comunitar doar pentru 3 puncte pe un peste

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

96 Editat de Lucia (2010-05-22 13:38)

Re: gris

allexya A scris:

bun pai eu ziceam sa tin o saptamana temperatura ridicata, ar fi cam putin? astazi am mai vazut un punct pe un neon dar a disparut. asa ca m-am razgandit la 10 zile de tratament si abia apoi o sifonare buna. oricum e chiar curat acvariul, le dau doar o masa pe zi si se vede ca a scazut considerabil cantitatea de excremente.

teste de apa as putea face in perioada asta? sau ar fi in zadar ca oricum nu fac schimb de apa?

Hmm... ramane la aprecierea ta cu tinutul temperaturii ridicate inca 3 zile... desi eu una asa as face... pentru acele 3 punctulete de pe neonas... Sunt de acord cu coco..

Nu are rost sa strici testele de apa acum... dupa ce faci curat.. si schimbi apa, lasi sa se stabilizeze 24 ore, si apoi poti sa faci test de apa.
Acum valorile nu sunt relevante, nu te-ar ajuta, asa ca pastreaza testele...:)

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: gris

buun,3 carasi sunt complet vindecati.femela este plina de punctulete albe.temp apei edte de 31 de grade,deci acum trebuie decat sa astept.

Vorba dulce mult aduce.
......................
Nu-ti baga nasul unde nu-ti fierbe oala.

98

Re: gris

vai ce am vazut !!! un ancistrus are aripioara dorsala sfasiata, rupta in 2. are si sange acolo. ce o fi patit?? ancistrusii ii vad rar, stau ascunsi mereu si nu imi dau seama cand s-a intamplat asta.
o fi semn de boala sau doar s-o fi ranit? ca nebunii sapa mereu sa isi gaseasca ascunzatori.

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

99

Re: gris

deja imi pun mari semne de intrebari. s-au facut 9 zile de cand am temperatura la 30 de grade si cei 2 neoni rosii tot mai am cate un punct fiecare. de fiecare data isi schimba locatia. ar trebui sa ii scot si sa ii pun in carantina?
deja mi s-au ofilit plantele, m-am umplut de alge, oto sunt agitati, nimeni nu are nimic inafara de cei 2 din cauza carora tot prelungesc tratamentul. astazi credeam ca o sa incep sa scad temperatura dar nu cred ca pot! o sa las la 28 de grade, si asta e temperatura buna de gris din cate stiu, si mai imi revigorez plantele, poate scap si de alge ca s-au inmultit ingrozitor de cand cu temperatura ridicata.
spuneti-mi, sa pun cei 2 neoni in carantina?

Under the sea, under the sea
Darling it's better down where it's wetter
Take it from me
Out in the sun they slave away
While we're devoting full time to floating
Under the sea....

100

Re: gris

da. pune cei doi neoni in carantina . nu are rost sa stresezi tot acvariul pt ei doi.