Re: sal ma numesc Cornel

mda ms mult si bafta voua si sa va traiasa pesti multi anii tongue

Re: sal ma numesc Cornel

ma tem un pic de acvariu dar vreau sa va uitati cu atentie daca e bine siliconuk si chiar 48 de ore trebuie sa al tin si pe orma sa pun apa in el

Re: sal ma numesc Cornel

Da pentru ca siliconul emana o substanta toxica pentru apa,nu te grabi ca graba strica treaba.Dupa care il mai lasi cu apa in el sa zicem ca sa fi sigur ca rezista 24 de ore.Cati litri ai zis ca are acvariul tau?

Re: sal ma numesc Cornel

nu e vb doar ca emana substante dar pentru siliconul dintre geamuri dare nu are oxigen  dureaza mai mult uscarea. Daca pui apa prea devreme siliconul nu face aderenta bine, apa intra pe sub geamuri, si pe urma datorita presiunii POC.

Re: sal ma numesc Cornel

are in jur de 160 de litri cam asa deci al mai las si va mai astept cu idei k

Re: sal ma numesc Cornel

asa am o intrb pt administrator  spuma poliuterica de care ee e ??? e buna aia care se pune la termopane big_smile?? tongue vopsita cu o vopsea pe baza de rasina speciala pentru acvarii e spuma direct vopsita ?? ca nu inteleg?? sau aplic spuma si pe orma o vopsesc

Re: sal ma numesc Cornel

adik sa iau o vopsea pe baza de rasina ?? si nu afecteaza la pesti? si ce vopsea ce firma

48

Re: sal ma numesc Cornel

nu conteaza firma sa scrie pe ea ca e pa baza de rasina si la firma cred eu cu cat e o firma mai renumita cu atat mai bine,nu afecteaza pestii daca dupa ce o aplici o lasi sa se usuce bine bine

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

49

Re: sal ma numesc Cornel

Buna intrebarea lui Cornel... va rog cine stie sa dea exemplu o anumita firma/produs pentru ca nici eu nu prea m-am descurcat la treaba asta...

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

Re: sal ma numesc Cornel

am luoat o vopsea si astept rasp sa vad daca e buna ?

Re: sal ma numesc Cornel

si de unde iau si eu coralii? ca vreau sa pun in acvaiu dar as putea sa fac altceva are mama in sufrageri un coral mare la primit cadou cica ca dupa un  de zile invie e adevarat ?? ca sa stiu al mai iau sau nu big_smile?

Re: sal ma numesc Cornel

in primu rand corali sunt Doar pentru acvartistica marina. In acvariu de apa dulce chiar daca ar invia nu poate trai. corali morti scoici moarte melci morti in acvarii de apa dulce cresc foarte mult duritatea apei si poate duce la moartea multor pesti. Sincer nu am mai auzit de reinvieri ale coralilor dar este posibil intr-un acvariu marin sa il populeze alte organisme : polipi, arici,

Re: sal ma numesc Cornel

aha k dar cu vopesaua e buna ???

Re: sal ma numesc Cornel

vopseaua scz pt gramatica dar tst repede ??

55

Re: sal ma numesc Cornel

Vintila Cornel A scris:

si de unde iau si eu coralii? ca vreau sa pun in acvaiu dar as putea sa fac altceva are mama in sufrageri un coral mare la primit cadou cica ca dupa un  de zile invie e adevarat ?? ca sa stiu al mai iau sau nu big_smile?

daca acvariul tau va fi de apa dulce  atunci nu au ce cauta corali in acvariu cat despre inviere asta nu stiu......si sati mai zic inca ceva   daca nai faci vreo data acvari cand lipesti acvariul cu silicon pe colt poti si tu sa folosesti o cartela de telefon macar (ii tai coltul sa fie dreapta la ce dimensiune vrei ) si asa iti va iesi lipitura perfect va fi dreapta pt ca altfel e inestetica....spor la treaba

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: sal ma numesc Cornel

asta nu stiam pe parcurs o sa pun in practica asta e din greseli invatam  big_smile sper sa ami iasa si sa nu fac altul din nou:P

57

Re: sal ma numesc Cornel

si ca si o complectare ar fi bine sai pui intarituri la acvariu in partea de sus....asta ca sa nu ai surprize

este un lucru foarte important sa sti sa respecti

Re: sal ma numesc Cornel

si faza cu corali eram si eu mai mic ce vrei asta ee am zis si eu ca de poate mergea big_smile

59

Re: sal ma numesc Cornel

Vopseaua e buna si eu tot de aceasta am folosit si nu mi sa intamplat nimic in acvariu.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.

60 Editat de eragon (2009-02-05 00:01)

Re: sal ma numesc Cornel

Spuma am folosit de la CERESIT fiindca acolo lucrez si e foarte buna,acum tu alegi ce spuma vrei sa folosesti.

Ajuta si vei fi ajutat,respecta si vei fi respectat.